* לתשובה יש ללחוץ על השאלה *

למה אין באתר טיפים ועצות אילופיות?

יש מספיק אתרים של מאלפים עם מידע אילופי ורציתי להיות מיוחדת…
וברצינות, אני לא אוהבת לתת עצות ולהציע פתרונות בלי לראות את הכלב, חשוב להבין למה הכלב מבצע את ההתנהגות.
לדוגמא: כלב יכול להשתין בבית, לסימון, מפחד או בגלל דלקת בדרכי השתן והטיפול בכל אחת מהבעיות שונה. פתרון שמתאים לכלב אחד יכול להחמיר את הבעיה אצל אחר, בוודאי אם יבוצע ע"י מי שאינו בעל מקצוע מוסמך.

איך הגעת להיות מאלפת?

תמיד אהבתי בעלי חיים, וידעתי שאני רוצה לעבוד איתם. הכיוון הראשוני היה וטרינריה. אבל, כשלמדתי לתואר הראשון גיליתי משיכה לתחום ההתנהגותי. במקביל עבדתי כאסיסטנטית במרפאה וטרינרית וראיתי כמה כלבים מאבדים את הבית בגלל בעיות התנהגות שניתן היה לטפל בהן.

באיזה שיטת אילוף את עובדת?

אני משלבת בין כמה שיטות. מעדיפה אילוף בשיטות חיוביות עם חיזוקים, אבל אם צריך אני משתמשת גם בשיטות קשוחות יותר ומתאימה את השיטה לאופי הכלב והבעלים.

מה למדת?

הרבה דברים חשובים באמת למדתי היו משנים של גידול, אהבת כלבים, ועבודה כאסיסטנטית במרפאה וטרינרית.
והתשובה לשאלות איפה למדת ואיזה תעודות יש לך?
סיימתי תואר ראשון במדעי החיים באוניברסיטת תל אביב.
שנת לימודים בקורס מאלפים בכירים (Professional Obedience Training) ושנתיים נוספות בקורס ההמשך, מאמני כלבי עזר ושירות לאנשים עם מוגבליות (Assistance Dog Trainer), בבית הספר הוטרינרי של האוניברסיטה העברית בשיתוף עם מיי-דוג.
חברה בהתאחדות מאלפי הכלבים בישראל.

למה בכלל לאלף?

אני שמחה ששאלת, למה בעצם לא לתת לכלב להיות כלב?
הכלבים כבר לא חיים כמו הזאבים בלהקה ביער והכלב צריך ללמוד לחיות עם בני אדם בתוך הבית, בסביבה עירונית ועוד. מגוון התנהגויות שמאוד מתאימות לכלב לא מתאימות לנו: נביחות, סימון, לעיסת רהיטים וכו. כלב מאולף שמבין מה מותר ומה אסור הוא כלב חופשי ומאושר יותר. כלב שבא כשקוראים לו - ישוחרר יותר, כלב שלא מושך את הרצועה בטיולים - יצא ליותר טיולים ארוכים ומהנים. כלב שלא קופץ ומציק לאורחים יהיה משוחרר בבית כשהם מגיעים, הבנת את העקרון.
האילוף הוא לא רק למשמעת ולימוד הכלב פקודות אלא בעיקר סידור המעמדות בבית ויצירת שפה משותפת עם הכלב.

איך עובד עניין האילוף?

אתם פונים אלי, אני מגיעה, בפגישה הראשונה (כן, צריך יותר מאחת) אתם מספרים לי ה-כל על הכלב, מאיפה לקחתם אותו, למה דווקא אותו, מה אוהב, שונא, ממה הוא פוחד וכמובן מה אתם רוצים שיעשה או לחילופין שיפסיק לעשות. על סמך התרשמותי מהאופי של הכלב והבעלים, אני מתאימה לכם תוכנית אימונים גמישה לפי התקדמות הכלב.

אז את תאלפי לנו את הכלב?

לא. אתם תאלפו לכם את הכלב, אני אלמד אתכם איך.

כמה צריך לעבוד עם הכלב?

כדי להגיע לתוצאות יש צורך בעבודה יומיומית. למזלכם אנחנו לא רוצים לעבור את סף הריכוז של הכלב אז כל סשן שכזה הוא לא יותר מחצי שעה, תלוי בגיל ואופי הכלב.

מה צריך כדי לאלף?

המון סבלנות, תזמון נכון, עקביות, הגיון בריא וחטיפים.

כמה זה עולה?

זה לא לאינטרנט. צרו קשר. נדבר.

האם את ממליצה לקחת גור או בוגר?

תלוי מה אתם רוצים להשיג, צריך לקחת בחשבון את התנאים בבית, כמה זמן יש לכם ועוד
קחו בחשבון שהיתרונות של גור הם בחמידות ובזה שתוכלו להגיד שהוא אצלכם מאז שהיה גור. החסרונות, מאיפה להתחיל… תתכוננו נפשית לצאת כל כמה שעות במהלך היום, לטיולים ארוכים, לנקות פספוסים, לנזקים בבית ולהשקיע המון  בחינוך, חשיפות  ויש כל כך הרבה טעויות שתוכלו לעשות… קשה לאמוד עוד כמה יגדל ואיזה אופי יהיה לו. בזה שתקחו גור תעודדו אנשים להרביע את הכלבות שלהם.
יתרונות הבוגר – קשיי הגורות לעיל כבר מאחוריכם, הכלב הגיע לגודל ולאופי הסופי שלו. יש כל כך הרבה כלבים מקסימים בעמותות ובכלביות שמשוועים לבית חם. חסרונות הבוגר - לרוב אתם לא יכולים לדעת איפה הוא היה ומה עבר עליו.
קישור לכלבים המחפשים בית!

מה הצבע האהוב עליך?

כחול אפור

את מצחיקה?

בעיקר את עצמי.

התשובה לחיים, היקום וכל השאר

42

יש עוד הרבה שאלות?

לא, זאת האחרונה ויפה שהגעת עד פה.